Local - District and Parish Elections - Thursday, 2nd May, 2019

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties Time declared
Barnstaple Central Ward Robbie Mack Green Group
Barnstaple with Pilton Ward Mel Lovering Liberal Democrat
Barnstaple with Pilton Ward Jo Orange Liberal Democrat
Barnstaple with Pilton Ward Ian Roome Liberal Democrat
Barnstaple with Westacott Ward Julie Lynda Hunt Liberal Democrat
Barnstaple with Westacott Ward Jeremy David Phillips Liberal Democrat
Barnstaple with Westacott Ward Nicola Topham Liberal Democrat
Bickington Ward Joy Mary Cann Liberal Democrat
Bickington Ward Will Topps Liberal Democrat
Bickington Ward Helen Frances Walker Liberal Democrat
Bishops Nympton Ward Eric William Ley
Bratton Fleming Ward Malcolm Stephen Prowse
Braunton East Ward Liz Spear Liberal Democrat
Braunton East Ward Derrick Wilfred John Spear Liberal Democrat
Braunton West and Georgeham Ward Pat Barker The Conservative Party Candidate
Braunton West and Georgeham Ward Jasmine Bessie Chesters The Conservative Party Candidate
Chulmleigh Ward Kevin Miles Davies Liberal Democrat
Combe Martin Ward Yvette Gwendoline Gubb
Fremington Ward Frank Lindsay Biederman
Fremington Ward Jayne Irene Mackie
Heanton Punchardon Ward Andrea Vivienne Davis The Conservative Party Candidate
Ilfracombe East Ward Jim Campbell
Ilfracombe East Ward Paul Edward Crabb The Conservative Party Candidate
Ilfracombe East Ward Daniel Carl Michael Turton The Conservative Party Candidate
Ilfracombe West Ward Geoff Fowler Liberal Democrat
Ilfracombe West Ward Netti Pearson Green Group
Instow Ward Selaine Rachel Saxby The Conservative Party Candidate
Landkey Ward Glyn Lane The Conservative Party Candidate
Landkey Ward David Graham Luggar The Conservative Party Candidate
Lynton and Lynmouth Ward John Michael Patrinos
Marwood Ward Joe Tucker Liberal Democrat
Mortehoe Ward Malcolm Andrew Wilkinson Liberal Democrat
Newport Ward Caroline Frances Herringham Leaver Liberal Democrat
Newport Ward Louisa Catherine Emma York Liberal Democrat
North Molton Ward Liz Bulled The Conservative Party Candidate
Roundswell Ward David Knight Liberal Democrat
Roundswell Ward Graham Kenneth Lofthouse Liberal Democrat
South Molton Ward Matthew Thomas Bushell Liberal Democrat
South Molton Ward Paul John Henderson The Conservative Party Candidate
South Molton Ward David John Worden Liberal Democrat
Witheridge Ward Jeremy Owen Yabsley The Conservative Party Candidate